Loomis AB İskandinav Borsalarında Yüksek Değerli Şirketler Sınıfına Geçti

Loomis AB İskandinav Borsalarında Yüksek Değerli Şirketler Sınıfına Geçti

Loomis AB İskandinav Borsalarında Bir Üst Sınıfa Geçti


Yayın Tarihi: 2014-12-17 07:30 +0000 GMT | Kaynak: Nasdaq Nordic

Nasdaq İskandinav Borsalarında Yıllık Piyasa Değeri İncelemesi

Stockholm/Helsinki/Kopenhag, 17Aralık 2014 — Nasdaq (Nasdaq: NDAQ) İskandinav piyasalarında, yıllık olarak yürütülen "piyasa değeri" (market cap) sınıflarına ilişkin incelemenin tamamlandığını duyurdu. İncelemenin Kasım 2014 için ortalama piyasa değerini temel aldığı belirtildi. Endeks ve sektör sınıflandırma değerleri ile birlikte; piyasa değeri (market cap) sınıflandırmasının; Nasdaq`ın Stockholm, Helsinki, Kompenhag ve İzlanda`da* işlem gören borsalarda, şirketlerin görünürlüğünü arttırmak için önemli bir araç olduğu belirtildi.

2 Ocak 2015`ten itibaren geçerli olmak üzere, aşağıdaki 24 şirketin; sınıf değiştireceği aktarıldı. Bu değişiklik uyarınca 18 şirket daha yüksek değerli şirketlerin bulunduğu bir üst sınıfa yükselirken, 6 şirketin daha düşük bir sınıfa taşınması öngörülüyor.

* Nasdaq İzlanda`da, bu yıl, piyasa değeri sınıflandırmasında herhangi bir değişiklik meydana gelmedi.

¹https://newsclient.omxgroup.com/cdsPublic/viewDisclosure.action?disclosureId=637653&lang=en (Resmi büyütmek için resmin üzerine tıklayınız)


Piyasa değer sınıfları hakkında

Şirketler, inceleme yapılan ay içerisindeki ortalama piyasa değerlerine göre bir piyasa değer sınıfına (Düşük-, Orta- ve Yüksek Değer) ayrılır. Bu sınıflardan her biri; Kasım ayında gerçekleştirilen yıllık piyasa değeri incelemesine göre değerlendiriliyor ve yapılan değişiklikler bir sonraki yılın Ocak ayından itibaren geçerli oluyor. Piyasa değeri hesaplamalarında; şirketlerin listelenen ve listelenmeyen hisseler dahil olmak üzere toplam hisse sayısı temel alınıyor. Piyasa değeri 1 milyar avroyu geçen şirketler “Yüksek Değer” sınıfına alınırken, piyasa değeri 150 milyon avronun altında kalan şirketler “Düşük Sınıfa” alınıyor. Benzer şekilde, piyasa değeri 150 milyon avro ile 1 milyar avro arasında olan şirketler ise "Orta Değer" sınıfına dahil ediliyor.

12 aylık geçiş süreci

Piyasa değeri; her bir sınıf için belirlenen minimum veya maksimum değer eşiğinin yüzde 50`sini aşan şirketler; derhal ilgili sınıfa dahil ediliyor. Diğer yandan, piyasa değeri; her bir sınıf için belirlenen minimum veya maksimum değer eşiğinin yüzde 50`sinden daha düşük olan şirketler; bir geçiş sürecine tabi tutuluyor ve farklı bir sınıfa transfer edilmeden önce ikinci bir incelemeden geçiyor. Böylelikle, 1 milyar avroluk Yüksek Değer ve 150 milyon avroluk Düşük Değer eşikleri temel alınarak, piyasa değeri 500 milyon avronun altına düşmeyen Yüksek Değer sınıfındaki bir şirket, veya piyasa değeri 75 milyon avronun altına düşmeyen Orta Değer sınıfındaki bir şirket, bulundukları değer sınıfı düşürülmeden önce ikinci bir incelemeye tabi tutuluyor. Benzer şekilde, piyasa değeri 1.5 milyar avroyu geçmeyen bir Orta Sınıf şirket, ya da piyasa değeri 225 milyon avronun üzerine geçmeyen bir düşük sınıf şirket de, yeni bir sınıfa dahil edilmeden önce ikinci bir incelemeye tabi tutuluyor.

Nasdaq Grup Hakkında

Nasdaq (Nasdaq: NDAQ) altı kıtada; ticaret, teknoloji alışverişi, bilgilendirme ve anonim şirketere yönelik diğer hizmetler alanında lider konumdadır. Kapsamlı çözüm portfolyosu sayesinde Nasdaq; müşterilerinin, şirket vizyonlarını güvenle planlamalarına, optimize etmelerine ve gerçeğe dönüştürmelerine imkan sağlayabilmek adına, günümüzün küresel sermaye piyasalarına özel olarak hazırlanan, etkinliği kanıtlanmış şeffaflık ve değerlendirme teknolojileri kullanmaktadır. Dünyanın ilk elektronik menkul kıymetler piyasasının yaratıcısı olan Nasdaq, 50 ülkede 70`den fazla piyasa işletmekte ve dünyada gerçekleştirilen her 10 tasarruftan birine aracılık etmektedir.

3 Nasdaq; toplam değeri 8.8 trilyon doların üzerinde 3,500 şirkete ev sahipliği yapmakta; 10,000`den fazla kurumsal müşteriye hizmet vermektedir. Daha fazla bilgi için lütfen www.nasdaq.com/ambition veya business.nasdaq.com sayfalarını ziyaret ediniz.

Nasdaq Copenhagen, Nasdaq Helsinki, Nasdaq Iceland, Nasdaq Riga, Nasdaq Stockholm, Nasdaq Tallinn, Nasdaq Vilnius, Nasdaq Clearing and Nasdaq Broker Services are respectively brand names for Nasdaq OMX Copenhagen A/S, Nasdaq OMX Helsinki Ltd., Nasdaq OMX Iceland hf., Nasdaq OMX Riga AS, Nasdaq OMX Stockholm AB, Nasdaq OMX Tallinn AS, Nasdaq OMX Vilnius, Nasdaq OMX Clearing AB, Nasdaq OMX Broker Services AB. Nasdaq Nordic (İskandinavya); Nasdaq Kopenhag, Nasdaq Helsinki, Nasdaq İzlanda ve Nasdaq Stockholm tarafından arz edilen ortak değerleri ifade eder.

Geleceğe Yönelik Beyanlar Hakkında Uyarı Notu

İşbu belgede belirtilmiş olan bilgiler, bir takım risk ve belirsizlikleri içeren, geleceğe yönelik beyanları içermektedir. Nasdaq; geleceğe yönelik bu tür bilgi ve beyanların, geleceğe yönelik herhangi bir teminat niteliği taşımadığı ve buradaki geleceğe yönelik bilgi ve beyanların maddi olarak farklı şekilde gerçekelebileceği hususunda okuyucuları uyarmaktadır. Sözkonusu geleceğe yönelik beyanlara, sermaye gelirleri inisiyatiflerimiz de dahil olup, işbu uyarının kapsamı bununla sınırlı değildir. Geleceğe yönelik beyanlarımız, Nasdaq`ın kontrolü altında bulunmayan bir takım riskler, belirsizlikler ve benzeri etmenlere tabidir. Bu faktörlere dahil, ancak bunlar ile sınırlı olmamak üzere; Nasdaq`ın stratejik inisiyatiflerini uygulayabilme imkanı, ekonomik, siyasi ve pazar ile ilgili koşul ve dalgalanmalar; devlet ve endüstrilerce uygulanan düzenlemeler, faiz oranlarına yönelik riskler, ABD ve küresel pazardaki rekabet ve Nasdaq tarafından, ABD Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası Komisyonu`na ibraz edilen yıllık 10-K raporları ve üç aylık 10-Q raporları gibi hususlar örnek gösterilebilmektedir. Nasdaq, geleceğe yönelik herhangi bir öngörü veya ifadeyi; elde edilen yeni bilgiler, gelecekte oluşan durumlar ve benzeri nedenler sebebiyle güncellemek veya yayınlamak ile yükümlü değildir.